Autumn Show Results 2017 |
1st Prize Winners FROYLE FLOWER SHOW – 16th September 2017 |
SECTION A VEGETABLES & FRUIT | ||
2. | Ugliest vegetable | Nigel Southern |
3. | Cherry Tomatoes | Anne Blunt |
7. | Runner Beans | David Court |
8. | French Beans | David Court |
9. | Beetroot | Brenda Milam |
11. | Carrots | David Court |
14. | Longest Runner Bean | David Court |
16. | Dessert Apples | Anne Blunt |
17. | Cooking Apples | Anne Blunt |
18. | Pears | David Court |
19 | Cane Fruit | Anne Blunt |
21. | Any other fruit | Gill Bradley |
SECTION B FLOWERS | ||
30. | Dahlias, decorative | Nigel Southern |
31. | Dahlias, miniature ball | Nigel Southern |
32. | Dahlias , cactus | Anne Blunt |
33. | Dahlias, any other type | Nigel Southern |
34. | Chrysanthemums | David Court |
35. | Specimen rose | John Cresswell |
36. | Any other rose | Brenda Milam |
37. | Asters | Nigel Southern |
38. | Berried shrub | Marian Cresswell |
39. | Fuchsia flowers | Jim Bellis |
40. | Annual flowers | Brenda Milam |
41. | Mixed garden flowers | Anne Blunt |
43. | Flowering pot plant | Tony Riley |
44. | Cactus or succulent | Marian Cresswell |
45. | Foliage pot plant | Mollie Court |
46. | Any other flower | Tony Riley |
47 | Plant of the year | Nigel Southern |
DOMESTIC SECTION | ||
50. | Jam | Tony Riley |
51. | Jelly | Tony Riley |
52. | Collection preserves | Anne Blunt |
53.. | Fruit Flan | Brenda Milam |
54.. | Brownies | Anne Blunt |
55.. | Quiche Lorraine | Brenda Milam |
56.. | Orange Drizzle cake | Brenda Milam |
FLOWER ARRANGEMENT | ||
60. | "Autumn" | Brenda Milam |
61. | "Leafy Beauty" | Tony Riley |
62. | "Nature's Sculpture | Brenda Milam |
PHOTOGRAPHY | ||
70. | 'A Village Fete’ | Beryl Webster |
71. | ‘Leafy Beauty’ | John Cresswell |
72. | ‘Late Summer Border’ | Anne Blunt |
73. | 'Horizons' | Anne Blunt |
Trophies Autumn Show 2017 |
ROSE BOWL Gardening Club member gaining most points in Horticultural Sections A + B Winner: David Court May not be held by any one member for more than two years in succession TUKE-HASTINGS TROPHY Class 1 Winner: No entries NEWTON-DAVIS TROPHY Most points in Flower Arrangement Section Winner: Brenda Milam FIGGINS TROPHY Class 35 Winner: John Cresswell BLACHFORD TROPHY Most points in Domestic Section Winner: Brenda Milam POLLOCK ROSE BOWL Overall winner in Photography Section Winner: Anne Blunt GRAHAM BLUNT TROPHY & DIPLOMA Best exhibit in Section A Winner: Gill Bradley DIPLOMA Best in Section B Winner: Tony Riley ROSEMARY BENNETT AWARD Judges Choice in Flower Arrangement Winner: Tony Riley |